Sonntag, 23. Oktober 2016

BUČINO ULJE/ULJE OD SJEMENKI BUNDEVE

Bučino ulje se smatra vrhunskim uljem gurmanske kuhinje, zbog kojeg hrana dobija jedan poseban ukus. Ukusno, kvalitetno bučino ulje je orginalni specijalitet iz Steiermark (Austrija). Bučino ulje dobijamo tako što sjemenke usitnimo i propržimo, a zatim pod pritiskom prese iscijedimo. Ova delicija ima prepoznatljiv oraščasti okus i jaku tamnu boju.  

Ovo ulje možete pripremiti i sami kod kuće, tako što ćete obezbijediti oko 3 kg golica (sjemenke bez ljuske) za proizvodnju jednog litra ulja. Sjemenke očistiti, oprati i osušiti. Rernu zagrijati na 60⁰C i ubaciti sjemenke nekoliko minuta, ali biti pažljiv da ne izgore. Zatim istisnuti ulje iz sjemenki koristeći aparat za hladno cijeđenje ulja, neku drugu presu ili tucati sjemenke u mužaru dok ne dobijete ulje. Ulje procijediti, uliti u bocu tamnog stakla i ostaviti oko četiri sedmice da odstoji.   

Upotreba
Može se koristiti za sve vrste kuhanja, a idealno je za soseve, supe i dresinge. Osim toga može se koristiti u kombinaciji sa drugim uljima, koja imaju manje intenzivan okus.

Osim u kuhinji ovo ulje može se koristiti u alternativnoj medicini, kozmetici, medicini i farmaciji.
Zbog svog bogastva željezom, ugljikohidratima, mineralima, magnezijem, bljelančevinama, masnim kiselinama (omega 3-6-9), te vitaminima B, C, D i E ovo ulje se preporučuje osobama koje imaju probleme sa prostatom, bubrezima, probavom, krvnim sudovima i srcem, osim toga jača imunitet, poboljšava pamćenje, pomaže kod opekotina, poboljšava kvalitetu sperme itd.

Hranjivost na 100 g:
Kalorijska vrijednost                      830 kcal/3415 kJ
Masnoća                                                      92,3 g
od toga masne kiseline:
zasićene                                                      16,2 g
jednostruko nezasićene                                 29,7 g
višestruko nezasićene                                  46,4 g

Freitag, 21. Oktober 2016

SUPA OD HOKKAIDO BUNDEVE



Sa hokkaido bundevom možemo napraviti supu na više stotina načina sa koprom, šljivama, kaduljom, kokosovim mlijekom i kozicama, paprikom i kukuruzom ili jednostavnu i biljnu/vegeterijansku za koju su nam potrebne namirnice:

1 kg                                      Hokkaido bundeve
2 kom                                   Luka
4 kom                                   Krompira
2 kom                                   Mrkve 
30 gr                                     Maslaca
1250 ml                                 Vode
100 ml                                   Vrhnja
2 supene kašike                     Peršuna (sjeckani)
Od začina sol, biber, šećer i  muškatni oraščić.

Priprema:
Za spremanje ovog recepta potrebno nam je oko 25 minuta.
Bundevu oguliti, odstraniti sjemenke i isjeći. Luk, krompir i mrkvu oguliti i isjeći u kockice. Najbolje sve isjeckati sa mehaničkim ili električnim sjeckom za voće i povrće.
Na istopljeni maslac dodati luk i propržiti. Na to dodati ostalo povrće i sve zajedno propržiti. Dodati vodu i kuhati oko 20 minuta. Sa štapnim mikserom sve umiješati i dodati začine. Na kraju umiješati vrhnje i posuti peršunom.

U ovu supu možete dodati i neko drugo povrće. Ukus se neće previše mijenjati, samo boja ako dodate puno zelenog povrća.

HOKKAIDO BUNDEVA


Hokkaido bundeva je narandžasto crvena japanska tikva iz porodice Cucurbita maxima. Veoma je prepoznatljiva po svome malom rastu i teži od 0,5 kg do 1,5 kg. Za razliku od ostalih bundeva ima vrlo tanku ali tvrdu koru, oraščast okus veoma sličan kestenu i stabilnu konzistenciju unatoč jedva primjetljivim vlaknima koje sadrži.

Ova vrsta bundeve se prilagođava mnogim ukusima, ali posebno dobro se slaže sa đumbirom i čilijem, a može se koristiti za pravljenje predjela sa drugim povrćem, za spremanje salata ili supe. Čak se može jesti i sirova. Sjemenke iz hokkaido bundeve možete prosušiti i konzumirati ili ponovno posijati, a zbog toga što debljina kore varira, nisu uvijek sjemenke ukusne za jesti.

Hranjivost na 100 g
Kalorijska vrijednost                      63kcal /264 kJ
Bjelančevine                                               1,7 g
Masnoća                                                    0,6 g
Ugljikohidrati                                             12,6 g
Balastne tvari                                             2,5 g
Vitamin C                                              32,1 mg 

BUNDEVA


Bundeva je jedna od vrsta biljaka iz porodice tikve. Uzgaja se pet vrsta bundeve: Cucurbita argyrosperma, Cucurbita ficifolia (bundeva smokvinog lista), Cucurbita maxima (ogromna bundeva), Cucurbita moschata (mošus bundeva) und Cucurbita pepo (vrtna bundeva). Ovih pet vrsta možemo razlikovati po plodu i listovima. Bundeva vuče korijene iz Meksika, centralne i južne Amerike, ali danas se uzgaja širom svijeta od toplih i suhih do hladnijih i maglovitih područja. Važno je znati da svih pet vrsta su jako osjetljive na mraz i da imaju potrebu za visokim izlaganjima suncu. Klijanje i sazrijevanje nastaje početkom kišne sezone.

Karakteristike i svojstva bundeve

Bundeva je jedan zdrav zasićivač. 100 g bundevog mesa ima oko 27 kalorija. Osim toga pruža mnoge hranjive tvari kao što su Beta karotin, magnezij, kalcij, kalij i vitamine A, B1, B2, B6, C i D. Prije svega Beta karotin je važan zaštitnik za ćelije, jer posjeduje antioksidativna svojstva, jača imunitet i štiti ćelije od radikala. Osim ovih karakteristika možemo je koristiti i u alternativnoj medicini za bolesti želuca i crijeva, problema sa mokrećnim mjehurom, kolesterolom u krvi i artritisom. Pored toga je savršena namirnica za mršavljenje i ljude sa problematičnom kožom.

Bundeva se koristi za spremanje različitih specijaliteta i dodatak je mnogim ukusnim jelima. Tako da je moguće od nje pripremati rižota, salate, priloge, predjela, supe. Bundevo sjeme je idealan dodatak u hljebu, a i od sjemena se može napraviti ulje.

Samstag, 15. Oktober 2016

HLJEB/KRUH OD KESTENOVOG BRAŠNA


U kombinaciji kestenovog brašna sa drugim brašnom (pšenično/glatko, pirovo, ražovo, ječmeno...) možemo napraviti ukusan domaći hljeb. U našem receptu ćemo koristiti kombinaciju pšeničnog/glatkog brašna i brašna od kestena. Za pripremu su nam potrebni sastojci:

200 g                                     kuhanog kestena
300 g                                     pšeničnog brašna tip 1050
200 g                                     kestenovog brašna
42 g                                       svježeg kvasca
2 čajne kašike                        morske soli sa začinima (alternativa: obična sol)
Jedno jaje
1 supena kašika                     meda od kestena (alternativa: neki drugi med)
1 čajna kašika                        začina za hljeb (kim, kopar, korijander)
250 ml                                   mlake vode

U većoj posudi pšenično i kestenovo brašno pomiješati, na to izdrobiti svježi kvasac. Sol, jaje, med, začine za hljeb i vodu također dodati u posudu. Sve to umiješati rukama ili mikserom za miješanje tijesta. Na kraju isjeckati kuhani kesten i umiješati u tijesto. Tijesto pokriti i ostaviti na toplom mjestu nekih sat vremena.
Nakon sat vremena tijesto izvaditi na radnu površinu (posutom brašnom) i rukama prekuhati. Onda popoloviti tijesto i napraviti dvije duguljaste baguette. U pleh staviti papir za pečenje, postaviti Baguette i malo ih posuti brašnom. Opet pokriti i sačekati sat vremena.

Baguette premazati sa malo vode i peći oko 25 minuta u prije zagrijanoj rerni na 230 stepeni (opcija dole/gore pečenje) ili na 210 stepeni (opcija sa ventilatorom).

Zbog meda i kuhanog kestena može se osjetiti nota slatkastog okusa. Recept odgovara za jesenske i zimske dane i odlično se može iskoristiti za predjela uz salatu ili supu.

Donnerstag, 13. Oktober 2016

KESTENOVO BRAŠNO / BRAŠNO OD KESTENA


Kestenovo brašno, koje se još naziva i slatko brašno je proizvedeno mljevenjem sušenog kestena. Ova vrsta brašna često se koristi u Francuskoj, Italiji i Španiji. Kesteni se suše do nekih 20-tak dana na temperaturi između 45 i 50°C, nakon čega se strojno ljušte. Poslije toga se odstranjuju krhotine i sve se prosijava. Poslije ovog procesa slijedi fino mljevenje. Sadržina je slična pšeničnom brašnu. Na našem tržištu rijetko možemo naći kestenovo brašno, ali ga zato možemo sami napraviti. Priprema se tako što oljuštimo vanjsku ljusku, te zatim kuhamo desetak minuta u kipućoj vodi. Poslije kuhanja u vodi treba da odstoje sve dok unutranja smeđa opna ne bude lagana za guliti. Oljušteni plodovi se onda operu, osuše i samelju štapnim mikserom.

Hranjivost na 100 g;
Kalorijska vrijednost                   327 kcal/1367 kJ
Masnoća                                                   3,2 g
Ugljikohidrati                                            45,4 g
Šećer                                                      23,2 g
Balastne tvari                                           14,0 g
Bjelančevine                                              4,9 g
Sol                                                          <0,1 g


Od kestenovog brašna možete napraviti Castagnaccio. To je italijanski specijalitet, nešto između kolača i hljeba. Ima okus jakog crnog vina. Za pripremu je potrebno 300g kestenovog brašna, 4 kašike maslinovog ulja, 50g sjeckanih pinjola, 150 ml vode, 1 kašičica sitno sjeckanog ruzmarina, 1/2 kašičice soli, 50g suhih grožđica, 3 kašike šećera. Grožđice potopiti nekih 20 minuta u toplu vodu. Kestenovo brašno, šećer, sol, ruzmarin i maslinovo ulje sa vodom umiješati, dok smjesa ne postane polutekuća. Grožđice i pinjola takođe dodati u smjesu. U jedan pleh staviti papir za pečenje i izliti smjesu (maksimalno 2 cm debljine). Pokapati sa maslinovim uljem i peći na 200 °C oko 45-60 minuta sve dok površina ne bude izgledala suha kao ispucala zemlja. 

KESTEN


Drvo kestena je vrsta iz porodice bukve i hrasta. Od strane botaničara je kesten svrstan u voće, ali zbog svog načina i mjesta rasta spada i u šumsko drveće. Postoji oko dvanaest podvrsta kestena (americki kesten u Sjevernoj Americi, pitomi kesten u Europi, japanski kesten u Japanu, kineski kesten, kesten seguinii i henryi u Kini i kesten ozarkensis, ashei, floridana, pumila, alnifolia i paucispina u SAD). Nama najinteresantniji je pitomi kesten, koji je najviše zastupljen u europi i dolazi iz porodice bukve.

Pitomi kesten

Plod kestena obilježava svaku jesensku sezonu i po svojoj hranjivosti spada u visokvrijedne namirnice. Jedan plod kestena sadrži do:
53% vode, 2,9 gr. Bjelančevina, 44 gr. Ugljikohidrata, te 44% škroba

Osim toga je dobar izvor vitamina C i većine vitamina B skupine, kao i to da je bogat kalcijem, kalijem, željezom, a sadrži i fosfor. Kesten u pripravljanu hrane, jelima daje slatkastu notu okusa. Ima vrlo nizak sadržaj masnoće od svog oraščastog voća.

Od kestena se mogu proizvoditi različite namirnice, kao i to spremati različita jela. Neke od mogućnosti kako iskoristiti kesten: kestenovo brašno, hljeb od kestena, kestenov pire, supa od kestena, prženi kesten, kestenov med.